Aneta Jurewicz
Jestem całą sobą coachem! Jestem nauczycielem coachingu. Jestem mentorcoachem. Jestem szczęśliwą mamą i żoną. Jestem spełnionym Prezesem Własnego Życia. Prowadzę firmę szkoleniową Jurewicz Coaching Projekt, której misją jest promowanie coachingu i wdrażanie kultury coachingowej.
Pierwsze spotkanie z coachingiem
Pierwsze spotkanie z coachingiem było w Szkole Trenerów Biznesu Akademii Set, kiedy to zgłosiłam się jako uczestnik do demonstracji sesji coachingu wizji. I wtedy poczułam moc coachingu na sobie. To było bardzo głębokie przeżycie dla mnie. Dziś wizja, jaką wtedy wypracowałam z coachem, się spełniła. Jest dokładnie tak, jak chciałam wówczas.
Czym dla Ciebie jest coaching?
Z jednej strony jest dla mnie czymś niezdefiniowanym… czymś, co czuję w sobie i jest dla mnie naturalne… tzn. być coachem i prowadzić coaching. Coaching jest dla mnie zmianą sposobu myślenia. Jest przełamywaniem schematów, wychodzeniem poza swoją strefę komfortu. Jest dla mnie ciężką pracą nad poznawaniem prawdziwego siebie. Coaching jest dla mnie procesem, w którym dzięki relacji z coachem, technikom, modelom wychodzi się ze swojego tunelu, który stanowi znane nam dotąd myślenie. Tunel to przekonania, lęki, obawy, ograniczenia… ale też nieuświadomione zasoby. Tunel to mapa połączonych ze sobą neuronów. Połączonych na skutek naszych doświadczeń. Coaching jest dla mnie tworzeniem nowych połączeń neuronów i utrwalaniem ich, co prowadzi do zmiany…
Dla kogo jest coaching?
Dla osoby gotowej do zmiany. Gotowość wymaga systematycznej pracy, uporu, konsekwencji i odwagi… do poznania prawdziwego siebie i swoich pragnień, wartości, zasobów, kompetencji.
Z kim najczęściej pracujesz? Kto jest twoim klientem?
Managerowie z branży farmaceutycznej i medycznej. Lekarze (właściciele placówek medycznych). Przyszli coachowie.
Jak wiedza, którą posiadasz jako coach, pomaga Ci w życiu osobistym?
Znajomość moich wartości pozwala mi je spełniać, co oznacza, że wyeliminowałam w życiu to, co mi nie służyło. Od ludzi po miejsca…
Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry coach?
- Wiara w klienta
- Uważność
- Profesjonalizm
- Pokora
- Akceptacja świata klienta
- Skromność
Co powoduje, że coaching działa?
Poszerzanie tunelu. Poszerzanie samoświadomości. Tworzenie nowych połączeń neuronów. Nowych „autostrad” w mózgu.
Jak rozumiesz sukces w coachingu?
Sukces to stawanie się „Prezesem Własnego Życia”, to uświadamianie sobie swoich celów, wartości, dążeń, pragnień, marzeń, zasobów! SWOICH! Sukces to kolejne małe kroki w drodze do spełniania swoich wartości.
Rada dla początkujących coachów?
Coachuj! Praktykuj! Odważnie i zgodnie z wymaganymi kompetencjami. Nie bierz na siebie ciężaru klienta. Nie jesteś wtedy użyteczny dla niego. Pamiętaj! Ty jesteś tylko narzędziem w drodze do JEGO CELU! To jego cele są najważniejsze! Wierz w klienta. On posiada wszystko, co potrzebne, aby osiągnąć swój cel. Znajdzie zasoby i sposób, aby go osiągnąć. Wierz w niego!
Jak zostać coachem?
Wybrać szkołę akredytowaną lub spełniającą programowo wymogi akredytacji. Zwracać uwagę na wykładowców, ich doświadczenie oraz na to, czy zajęcia są prowadzone warsztatowo! Praktyka to podstawa w tym zawodzie!
Na popełnianie jakich błędów muszą uważać początkujący coachowie?
- Doradzanie.
- Sugerowanie, np. pytania sugerujące.
- Ocenianie.
- Brak odzwierciedleń.
- Pytania zamknięte.
- Zbyt krótki, nieprzegadany i niejasny dla klienta kontrakt.
- Przegadane sesje, bez głębi…
Najfajniejsza rzecz w coachingu?
Relacja!
Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w procesie coachingowym?
Nic!!! Kocham być coachem! To moja pasja, misja i nie ma w niej nic dla mnie trudnego. To mój talent. Jestem wdzięczna, że go odkryłam. Nie wszyscy mają to szczęście, aby odkryć swój talent.